Jaskyne

 

 

Stanišovská Jaskyňa

 

Stanišovská jaskyňa je jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove, ktorá svoje brány otvára každý deň. Nachádza sa v severnej časti Jánskej doliny v Národnom parku Nízke Tatry, iba 2-3 km za obcou Liptovský Ján.

Sprístupnených je 410 metrov prehliadkovej trasy, ktoré je možné prejsť za 45-60 minút. Dokonalý zážitok, ktorý ocenia aj deti, zažijete pri objavovaní bájneho a čarovného podzemia so sprievodcami – jaskyniarmi.

 

 

Demänovská jaskyňa ľadová jaskyňa

 

Očarujúce ľadové kráľovstvo, ktoré pretrváva tisícročia aj počas tých najväčších horúčav, nájdete v podzemných jaskynných priestoroch známej Demänovskej ľadovej jaskyni.

Demänovská ľadová jaskyňa predstavuje severnú časť sústavy svetoznámych Demänovských jaskýň. Po Dobšinskej ľadovej jaskyni, je to druhá najväčšia jaskyňa svojho druhu na Slovensku. Bola známa už v stredoveku, no sprístupnili ju až v osemdesiatych rokoch 19. storočia.

Pozornosť priťahuje hlavne svojou mrazivou, ale prekrásnou trvalo ľadovou výplňou, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov či vzácnou jaskynnou faunou.

 

 

 

Demänovská jaskyňa Slobody

 

Demänovská jaskyňa slobody, už dlhé roky udivuje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky, či trblietavými jazierkami. Aj preto patrí do prvej desiatky najkrajších jaskýň v Európe a medzi najnavštevovanejšie jaskyne na Slovensku.

Mohutné podzemné priestory Demänovskej jaskyne slobody sa rozprestierajú v piatich poschodiach, aj vďaka tomu môžu návštevníci obdivovať unikátny kvapľový vodopád vysoký 6 m, ale aj 40 m hlbokú priepasť.

Medzi najzaujímavejšie priestory systému Demänovskej jaskyne patria jedinečné sintrové formy, stropy bohato zdobené kvapľovou výzdobou, typické riečne modelované chodby a stropné korytá. Raritou jaskyne sú jaskynné perly v podobe hrachových guľôčok vo Veľkom dóme, inovaťové stalaktity a Kamenné slnko v Klenotnici.